Nowe karty pacjenta

Reklama

e-LAM

Dzięki platformie  e-LAM możesz sprawdzić wyniki swoich badań

 

Pakiety badań

Zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą badań pakietowych

Dla Pacjenta

 

Większość badań powinno wykonywać się na czczo – tzn. bez spożywania posiłków i napojów, szczególnie słodkich, aby nie zaburzać oznaczeń niektórych parametrów takich jak: stężenie glukozy na czczo, stężenie cholesterolu lub triglicerydów. Najlepszą porą na pobranie krwi jest przedział między 7.00 a 9.00 przed południem.
Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie, spożycie lekkiej kolacji do godz.18 (14 godz. dieta).
Na wyniki badań laboratoryjnych mogą mieć wpływ także leki i inne substancje stosowane przez nas, a nawet zmętnienie krwi. Czynniki te zakłócają niektóre metody oznaczeń stosowane w laboratorium. Zażywanie leków w dniu badania powinnobyć być uzgodnione z lekrzem.
Na wynik może wpływać również poziom zmęczenia, więc nie należy poddawać się badaniu po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku. 
 
Dlatego też: 
  • Niektóre badania laboratoryjne wymagają dłuższego okresu bycia na czczo (nawet do 12 lub więcej godzin) lub różnych okresów specjalnej diety (np.: profil lipidowy, oznaczanie insuliny itp.) 
  • Powinniśmy zapytać lekarza, czy należy wstrzymać się z przyjmowaniem leku oraz poinformować personel laboratorium o jego przyjmowaniu.
Istnieją także badania laboratoryjne wykonywane po przyjęciu określonych leków bądź substancji. Należą do nich: doustny test   
tolerancji glukozy (DTTG) oraz tzw. testy dynamiczne (stymulacji bądź inhibicji) służące oznaczeniom różnych hormonów
 
UWAGA! W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy